Budowanie

oszczędności

Finansowa niezależność. Krok bliżej.

Na samym starcie warto wspomnieć o tym, że gdyby oszczędności samoistnie mnożyły się jak na obrazku w tle, to brak pieniędzy nie stanowiłby jednego z głównych powodów rozczarowań społecznych. Niestety oszczędności są jak rośliny – trzeba o nie dbać na bieżąco. Jak mądrzej zarządzać pieniędzmi?

Odwieczna walka z inflacją

Inflacja – oficjalnie najwyższa w Europie

Dynamiczny rozwój gospodarczy Polski powoduje, że … wartość pieniędzy maleje w czasie. Aby zadbać o podstawę finansów osobistych, jaką jest poduszka finansowa oraz oszczędności, niezbędna jest świadomość różnicy pomiędzy wartością nominalną, a wartością nabywczą pieniądza.

Oszczędzanie/odkładanie miesięczne na nieoprocentowanych instrumentach (tj. rachunek bankowy, konto oszczędnościowe czy nawet lokaty) powoduje, że z czasem możemy za nie zakupić mniej towarów. W uproszczeniu więc – nieumiejętnie oszczędzając, tracimy pieniądze! Z dnia na dzień nie ciężko zauważyć różnicę w wartości. Na przestrzeni lat może to stanowić o osiągniętym komforcie (lub dyskomforcie) życia.

Wpływ wysokiej inflacji na wartość oszczędności
Wpływ procentu składanego na wartość środków

Marginalna stopa zwrotu z lokat – jak oszczędzać, w co inwestować?

Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od indywidualnej sytuacji. Na wstępie warto odróżnić powiększanie oszczędności od inwestowania. Głównym celem oszczędności jest ich dostępność oraz zwiększenie bezpieczeństwa. Zadaniem inwestycji z kolei jest generowanie zysku, które nieodzownie łączy się z ryzykiem. Jak zadbać o odpowiedni balans?

Krok 1 – podział budżetu

“Nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka”

Poduszka finansowa

Rozsądnie jest zacząć od zbudowania odpowiednio dużej tzw. poduszki finansowej. Te środki powinny być wysoko płynne (łatwy dostęp i możliwość skorzystania w razie pojawienia się pilnej potrzeby). Co powinniśmy wziąć pod uwagę przy określaniu wielkości poduszki finansowej?

  • miesięczne wydatki (czynsz, jedzenie, transport)
  • koszty zobowiązań w cyklu miesięcznym (raty kredytowe, leasingowe, alimenty)
  • ewentualne zmiany w zatrudnieniu (np. ile czasu zajęłoby nam znalezienie nowej pracy)

 

Pokrycie ryzyka – ubezpieczenia

Mądrym krokiem jest również uwzględnienie możliwego ryzyka związanego z wypadkami, chorobami, jak również z ewentualną śmiercią (w przypadku posiadania osób zależnych). Zgromadzenie odpowiednich sum, aby pokryć koszty rehabilitacji znacznych uszczerbków wypadkowych lub leczenia poważniejszej choroby (np. nowotworów) jest czasochłonne, a przechowywanie takich sum np. na koncie bankowym z reguły jest rozwiązaniem wysoce nieefektywnym z ekonomicznego punktu widzenia. Takie ryzyko warto “odsprzedać” towarzystwu ubezpieczeniowemu za miesięczną składkę, która będzie stanowiła niewielką frakcję potrzebnej sumy.

Najbliższe planowane wydatki

Planujesz remont kuchni? Zakup nowego samochodu? Te i inne większe wydatki (przeważnie dobra konsumpcyjne) powinny stanowić odrębną część w gromadzonych oszczędnościach i nie zalecam, aby były finansowane ze środków potrzebnych do bieżącego bezpieczeństwa.

Długofalowe oszczędności – przyszłe wydatki i inwestycje

Ostatnim etapem jest uwzględnienie przyszłych wydatków – np. zagwarantowanie edukacji dzieci, wcześniejsza spłata długoletnich zobowiązań, budowa domu czy emerytura. Ze względu na dłuższy horyzont, szczególnie warto tutaj pozwolić pieniądzom wykorzystać tzw. procent składany i wypracować dodatkowy zysk.

Krok 2 – pozwól pieniądzom pracować

Wszelkie statystyki pokazują, że jesteśmy konserwatywnym narodem w kwestii rozwiązań finansowych. Ogromna większość społeczeństwa przechowuje swoje oszczędności w gotówce lub na rozwiązaniach bankowych. Już wiesz, że takie działanie gwarantuje Ci stratę wartości pieniędzy w czasie. Jakie mamy alternatywy?

Wykorzystaj pełne spektrum możliwości

Już na samych rynkach kapitałowych mamy możliwość skorzystania z instrumentów o różnej skali bezpieczeństwa/ryzyka. Znajdziemy tu rozwiązania zarówno dla osób preferujących spokojne / pasywne inwestycje, jak również osób chcących dynamicznie zarządzać swoimi aktywami. 

Określ cel

Na rynku finansowym dostępne jest sporo rozwiązań, które zwiększają bezpieczeństwo Twojej inwestycji dzięki większemu doprecyzowaniu celu gromadzenia środków. Jednym z przykładów mogą być ulgi podatkowe, gdy nasze oszczędności planujemy gromadzić na cel emerytalny.

Dywersyfikacja jako element bezpieczeństwa

Istotnym aspektem jest również uniezależnienie środków od jednego sektora gospodarki (np. bankowości). O czym możemy porozmawiać i w jakich tematach dodatkowo mogę poszerzyć spektrum możliwości Twoich inwestycji?

Fundusze inwestycyjne

Ponad 130 funduszy do wyboru

Nieruchomości i grunty

Zakup lub partycypacja w inwestycji

Energia odnawialna

M.in. rozwiązania fotowoltaiczne

Inwestycje alternatywne

m.in. bitcoins, kruszce, wartościowe przedmioty

Fundusze inwestycyjne

Ponad 130 funduszy kapitałowych do wyboru

Nieruchomości i grunty

Zakup lub partycypacja w inwestycjach

Inwestycje alternatywne

m.in. bitcoins, kruszce, fotowoltaika

Jak pomagam

Odpowiednie zarządzanie gromadzonymi środkami jest punktem wyjściowym do długofalowego bezpieczeństwa i zwiększania komfortu życia. Jest to również priorytet mojego doradztwa. Jak przebiega proces współpracy ze mną?

Analiza

W jaki sposób zarządzasz pieniędzmi do tej pory

Oczekiwania

Jaki cel chciałbyś osiągnąć 

Działanie

Dopasowanie odpowiednich rozwiązań

Optymalizacja

Z czasem ulepszamy rozwiązania

Analiza bieżących rozwiązań

W jaki sposób zarządzasz pieniędzmi do tej pory

Oczekiwania

Jaki cel chciałbyś osiągnąć 

Pomysły i rozwiązania

Możliwości dobrane do Twoich potrzeb

Skorzystaj z szansy!

Przez okres pandemii Covid-19 usługa analizy finansowej, organizacji oszczędności jak również inwestowania nadwyżek budżetowych jest bezpłatna dla czytelników tej strony. Możliwość odbycia konsultacji online i lokalnie.

Skorzystaj z informacji kontaktowych poniżej, aby zarezerwować termin.

Rozpocznij

Każda zmiana zaczyna się od decyzji. Wypełnij formularz i zgłoś chęć współpracy. Resztą zajmę się ja 🙂

Kontaktując się, akceptujesz Politykę Prywatności.

Rozpocznij

Każda zmiana zaczyna się od decyzji.
Wypełnij formularz i zgłoś chęć współpracy. Resztą zajmę się ja 🙂

4 + 2 =

Kontaktując się, akceptujesz Politykę Prywatności.

…lub spotkajmy się

na żywo lub przez jeden z 7 komunikatorów audio-video!

Online

przez Zoom / Skype / Meet

Kraków

Rynek Główny 39/5

Warszawa

Łucka 18/27

Rzeszów

Morgowa 92/2

…lub spotkajmy się

na żywo lub przez jeden z 7 komunikatorów audio-video!

Kraków

Rynek Główny 39/5

Warszawa

Łucka 18/27

Rzeszów

Morgowa 92/2

…lub

spotkajmy się

na żywo lub przez jeden z 7 komunikatorów audio-video!

Biuro główne

Kraków – Rynek Główny 39/5

Biura lokalne:

Warszawa, Łucka 18/27

Rzeszów, Morgowa 92/2

Wszelkie materiały i opracowania graficzne są własnością intelektualną autora strony. Kopiowanie, modyfikowanie i udostępnianie bez pisemnego zezwolenia autora jest niedozwolone.